Može li povišen kolesterol biti nasljedan?
Povišeni “loš” LDL kolesterol može biti i nasljedan, vađenjem krvi može ga se otkriti na vrijeme.
Čini se da koristite stariju verziju Internet Explorera koja nije podržana. Savjetujemo da ažurirate svoj preglednik na najnoviju verziju Microsoft Edgea ili razmislite o korištenju drugih preglednika kao što su Chrome, Firefox ili Safari.
Povišeni “loš” LDL kolesterol može biti i nasljedan, vađenjem krvi može ga se otkriti na vrijeme.
Porodična hiperkolesterolemija (PH) najčešći je nasljedni poremećaj metabolizma lipida kojeg obilježavaju iznimno visoke koncentracije „lošeg“ LDL kolesterola u krvi od rođenja, a pogađa otprilike 1 od 200 do 250 ljudi diljem svijeta (heterozigotni oblik).
To u osoba s porodičnom hiperkolesterolemijom može dovesti do ranog nastanka kardiovaskularnih bolesti kao što su: koronarna bolest srca, infarkt miokarda, ishemijski moždani udar ili aterosklerotska bolesti perifernih arterija.
Mogu li primijetiti ili osjetiti da imam porodičnu hiperkolesterolemiju?
Kao i mnogi ljudi, vjerojatno nećete osjetiti nikakve simptome povezane s PH-om ili visokim LDL kolesterolom. Zato je važno znati svoju obiteljsku povijest i provjeriti razinu LDL kolesterola. U rijetkim slučajevima možete primijetiti sitne nakupine masnog tkiva oko očiju koje nazivamo ksantelazme ili nešto veće nakupine u području ekstenzornih strana tetiva, na rukama, stopalima ili petama; njih nazivamo ksanztomi. U svakom slučaju Vaš liječnik može utvrditi imate li porodičnu hiperkolesterolemiju (PH).
Da biste došli do dijagnoze, potrebno je nekoliko podataka:
Ako ste potvrdno odgovorili barem na jedno pitanje, kontaktirajte svog liječnika obiteljske medicine i učinite lipidogram (određivanje ukupnog kolesterola, LDL kolesterola, HDL kolesterola, triglicerida).
Ako ste potvrdno odgovorili na jedno od pitanja, a uz to imate djecu, svakako se konzultirajte s nadležnim pedijatrom i/ili specijalistom školske medicine te sa Vašim liječnikom obiteljske medicine. Napravite lipidogram djeci nakon navršene pete godine života.
Porodična hiperkolesterolemija ne mora biti smrtonosna bolest ako je na vrijeme prepoznamo i liječimo. Pogledajte svjedočanstvo bolesnice koja je doživjela srčani udar u svojoj 46. godini.
Gene ne možemo (još) mijenjati, ono što naslijedimo nam je suđeno, no možemo i moramo promijeniti spoznaju o ovom “tihom ubojici” - nasljedno povišenom LDL kolesterolu.
Neliječeni bolesnici s porodičnom hiperkolesterolemijom su u 20 puta većem riziku od razvoja koronarne bolesti srca, u usporedbi s općom populacijom.
Na ovo, ali i mnoga druga pitanja o porodičnoj hiperkolesterolemiji, može Vam dati odgovor OLI, Vaš osobni zdravstveni pomoćnik. Saznajte koji oblici ove bolesti postoje, kako se nasljeđuje te koje posljedice nosi.
LDL kolesterol glavni je čimbenik rizika za srčani i moždani udar. Saznajte što možete poduzeti kako biste smanjili rizik!
Mislite li da biste mogli imati porodičnu hiperkolesterolemiju? Ispunite ovaj upitnik i razgovarajte o rezultatima sa svojim liječnikom tijekom sljedećeg pregleda.
Što bi žene trebale znati o porodičnoj hiperkolesterolemiji, te što je u žena drugačije u odnosu na ostalu populaciju? Saznajte u kratkom edukativnom videu doc.dr.sc. Silvije Canecki Varžić predstojnice klinike za unutarnje bolesti KBC-a Osijek.